Bacasız Fabrika Diyarı Buldan


Bu seferki durağımız Denizli’nin Buldan ilçesi. Bu gezi kabul etmeliyim ki çılgınca bir gezi nedeni ise final haftası olması ve ertesi gün sınavımın olması ama stresten uzaklaşmak için arada böyle çılgınlıklar yapmak gerek

Buldan güzel, şirin bir ilçe. 2007 yılı nüfus sayımına göre; merkez ilçe nüfusu 15.100, toplam nüfusu 29.000’dir1. İlçede şehrin vermiş olduğu tekstil etkisi oldukça fazla. Kendine özgü “Buldan Bezi“ ile meşhur. Hatta Truva filminde kullanılan kostümlerde yine Buldan da hazırlanmış olduğu söylenmekte. Buldan da her yıl geleneksel olarak festival düzenlenmekte. Bu festivaller sayesinde Buldan dışında yaşayan Buldanlılar bir araya gelerek, sevgi yolu ve çevresine kurulan festival tezgahlarından alışverişlerini yapıp konserlere katılarak eğlencelerin tadını çıkarmakta.

Buldan’a ilk defa gidiyorsanız yada gidecekseniz bu geziyi festival tarihine denk getirmenizi tavsiye ederim (Bu yıl 3-4-5 Hazirandı). Tabi gitmişken “Otlu Pide”, “Buldan Simidi”(Simidinden bize yemek fırsatı olmadı ama) ve Süleymanlı yaylasından-öğrendiğim kadarı ile- toplanan doğal kar taneciklerinin vişne suyuna birleşmesi ile oluşan “Kar Helvası” nın tadına güneşin yakıcı sıcağı altındayken bakmalısınız. Tabi tüm bunların dışında Buldan da tatmanız gereken farklı tatlar da mevcut.

Ayrıca Buldan’ da farklı çalışmalar da mevcut. Bunların en önemlisi tarihi Buldan evlerinin restorasyonu eski konaklar restore edilerek kafe olarak kullanıma açılıyor. Bu konakların bahçelerinde oturup yemek yeme imkanı veya soğuk bir şeyler içme fırsatı bulabiliyorsunuz.
Görmeniz gereken Bazı konaklar;

Buldan Çelebiler Konağı,

Buldan Tarihi Evliyazadeler evi.

(1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Buldan

[cincopa AYJABraVM9DA]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *