Steve Jobs İstifa Etti! Yeni CEO: Tim Cook!

Apple’ı bugünlere taşıyan deha Steve Jobs istifa etti. Yerine ise çalışma arkadaşı Tim Cook’u önerdi. Bu değişim, efsane markaya neler getirecek?

Sağlık sorunlarıyla uzun süredir mücadele eden Apple CEO‘su, tüm bu sorunlara rağmen şirketi kriz dönemlerinde bile müthiş noktalara getirdi.

Liderliğindeki çalışmalarla ortaya çıkan dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar ve tablet modası, tüm dünyayı sardı ve milyarlarca dolarlık yeni ekonomiler oluşmasına neden oldu.

Bir Mektup ile Gitti!

Apple‘ın efsanevi yöneticisi, biraz önce yaptığı açıklama ile istifa ettiğini duyurdu. Bu gelişmenin hemen ardından Apple, istifa mektubunu kabul etti. Devasa şirket, istifa mektubunda belirttiği gibi Steve Jobs‘ın da önerisiyle artık Tim Cook‘un elinde.

Tim Cook Kimdir?

Steve Jobs döneminde, firmada COO (Chief Operating Officer) olarak çalışan Tim Cook, Apple’ın dünya çapında satış ve operasyonlarından sorumluydu.

Compaq ve IBM gibi kişisel bilgisayarlar üreten diğer markalarda da önemli görevler üstlenen Cook, bundan sonra tüm dünyanın izlediği bir markanın da en tepedeki yöneticisi olacak.

Bu Detaya Dikkat!

Steve Jobs, Apple’dan eşyalarını toplayıp gitmiyor ve mektubunda şöyle bir dilekte bulunuyor; “Apple’da yönetim kurulu başkanı olarak hizmet etmeye devam etmek isterim” diyor.

Bu değişimden aldığımız mesajlar ise şöyle;

Steve, aslında işi tam anlamıyla bırakmıyor. Sağlık sorunlarının artmasıyla birlikte, beklenmedik bir şekilde şirketi ve hissedarları zor durumda bırakmamak için, hem idari hem de görünen yüz olarak biraz geri planda kalmak istiyor.

 

 İşte O Mektup

“Apple yöneticilerine ve Apple camiasına,

Görevlerimi ve benden beklentilerinizi devam ettiremeyecek duruma geldiğimde, ilk önce size bildireceğimi söylemiştim. Maalesef, o gün geldi.

Apple CEO’luğundan istifa ediyorum. Yönetim uygun görürse, yönetim kurulu başkanı sıfatıyla bir Apple çalışanı olarak hizmet etmek isterim.

Apple’ın yeni CEO’su olarak halefim olan Tim Cook’u, kesinlikle tavsiye ederim.

Apple’ın önünde daha parlak ve yenilikçi günlerin olduğuna inanıyorum. Yeni görevimle, bu başarıları izlemek ve katkıda bulunmak istiyorum.

En iyi dostlarımdan bazılarını Apple’da edindim. Uzun yıllar çalıştığım sizlere teşekkür ederim.”

http://shiftdelete.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *